Et halvt år på tur – del 6

Etter en god kjøreetappe fra Langsanden, endte vi til slutt i Ulvsvåg.

Med knallvær og ikke en sky på himmelen, tok vi en rolig og avslappende ettermiddag her og nøt midnattssola til det fulle, vel vitende om at neste dag ville det bli en ny topptur.

Vi har vært i området flere ganger tidligere og tilbrakt flere ferier på vakre Hamarøy. Vår tidligere nabo som har vokst opp der, har anbefalt toppturen til Hatten, og endelig skulle vi få til å gå turen.

Fjellet Hatten ligger tett ved kommunegrensen mellom Hamarøy og Tysfjord, og er lett å kjenne igjen, fordi den ser ut som en hatt. Med sine 850 moh og med god avstand fra andre fjell, har man en helt utrolig flott utsikt på toppen.

Turen starter ved det høyeste punktet på E6 ved Tortenåsen. Herfra ser toppen ufremkommelig ut, men stien er fin å gå på, selv om den er bratt. Det første stykket går du på en gammel kjerrevei i et skogsterreng, før du ganske snart begynner på motbakkene. Turen beskrives som en krevende fottur, da det er 725 høydemeter som skal bestiges. Stien snirkler seg bratt oppover og det tar litt tid før man kommer over tregrensa og kan begynne å nyte utsikten. Når man kommer et godt stykke opp i høyden er det først og fremst utsikt mot fjellene i øst man får.

Selv om vi visste at denne turen skulle være veldig fin, hadde vi ingen anelse om hva som skulle møte oss. På første platå fikk vi virkelig den «wow» følelsen, da vi plutselig fikk utsikt til Lofotveggen.

Da var det et lite stykke igjen opp til toppen. Opp den siste lille kneika er det faktisk satt opp en stige for å kunne komme seg opp på selve topp-punktet..

Fra toppen av Hatten er det en helt fantastisk 360 graders utsikt over hele Nord-Salten. Vi kunne også se over til Stetinden i øst, som vi var så heldige å få oppleve i fjor, og hele Vestfjorden og Lofotveggen mot vest. Det var vanskelig å løsrive seg fra en slik utsikt.

Etter turen til Hatten kjørte vi videre til Sortland og så til Skårvågen i Vesterålen. Her har vi familie, så vi hadde planlagt å bli noen dager her.

Vi gikk tur til vakre Søbergstranda, og jeg fikk meg en topptur til Skårvågsfjellet og Tverrfjellet, mens min bedre halvdel tok seg en padletur.

Det ble også sightseeingtur til store deler av Vesterålsen, blant annet Nykvåg, Hovden, Bø og Ringstad.

Vesterålen er virkelig også et eldorado for vakker kyst-natur, vakre fjell og fantastiske toppturer. Mange vil aller helst til Lofoten for å oppleve nettopp dette, men Vesterålen bør absolutt ikke undervurderes.

Oppholdet i Skårvågen avsluttet vi med en liten utfordrende tur til Gullsvågfjellet. Her er det ikke så mange som går og dermed var det heller ingen tydelig sti. Men vi kom oss opp til slutt og fikk nyte utsikten mot Søbergstranda og rett ut i storhavet.

Veldig fine dager i Skårvågen var over og vi satte kursen videre til Andøya hvor vi også har familie.

Været var fortsatt meldt strålende og jeg gledet meg til flere fine toppturer her. Vi gikk turen til Ramnan, og jeg fikk også med meg toppene Andhue og Røyken.

Disse tre toppene ligger i en klynge og er lett tilgjengelige fra parkeringen ved Bjørndalen. Til Ramnan kan man gå på grusveien helt opp, men den er skikkelig bratt, så det anbefales å gå, ikke sykle. Til Andhue og Røyken går du mesteparten av turen på sti.

På Andhue er det flott utsikt over Andenes, mens på Røyken er utsikten mot Bleik og Bleiksøya helt magisk. Spesielt på en godværsdag som jeg fikk. Da jeg satt på toppen av dette fjellet og nøt utsikten kjente jeg virkelig på en glede og en lykkefølelse for at jeg får oppleve nettopp dette, som jeg elsker.

Med sydenvær i vente ble det også noen rolige dager på Stave og Nordmela, på vestsiden av Andøya, med avslapning på stranden, padling, løpetur og bading. Og det var forfriskende, med bare 12 grader i vannet.

Og jammen fikk vi også nærkontakt med elgen på en liten rusletur, da den plutselig hoppet frem fra skogen 4-5 meter foran oss. Heldigvis var det en rolig kar, som bare var mest nysgjerrig.

Vi var veldig takknemlige for Fantastiske Turgleder også på Andøya, men nå var planen å sette kursen videre fra Andenes med ferja over til Gryllefjord på Senja på jakt etter nye godbiter.